Ćwiczenia na brzuch są pomocne wszystkim osobom, które pragną poszczycić się płaskim, smukłym brzuszkiem. Aby jednak trening przyniósł oczekiwane efekty, konieczna jest systematyczna praca. Wcale nie trzeba chodzić codziennie na siłownię, aby wyrzeźbić seksowny brzuch. Podczas codziennych czynności można to robić równie efektywnie. Już samo napinanie mięśni podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze może…

Kasza jaglana – smaczna, tania i zdrowa
Kasza jaglana, którą produkuje się z prosa, stanowi jedną z najzdrowszych kasz, jakie są dostępne na rynku. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak cenne właściwości posiada. A szkoda, gdyż zasługuje na pochwałę zarówno ze względu na oryginalny smak, a także możliwość skomponowania na jej bazie wielu dań. Powinna na stałe zagościć w…

Zielona kawa a właściwości odchudzające
Zielona kawa w ostatnim czasie bije swoje rekordy popularności. Wiele mówi się o tym, że posiada cudowne wręcz właściwości odchudzające. Zdaniem producentów, jej regularne spożywanie nie tylko zredukuje apetyt, ale również przyspieszy spalanie tłuszczu. A wszystko to za sprawą zawartej w niej kofeinie oraz kwasu chlorogenowego, które wspomagają proces odchudzania i jednocześnie dodają nam energii….

Siemię lniane i jego właściwości
Siemię lniane to małe, płaskie, szarobrązowe nasionka, które można zakupić w każdym sklepie zielarskim oraz aptece. Choć z pozoru mogą wyglądać niezbyt interesująco, w gruncie rzeczy kryją w sobie wielką moc, która odbija się korzystnym echem nie tylko na naszym zdrowiu, ale również urodzie. Siemię lniane obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, białko, potas,…

Ostropest jako antidotum dla wątroby
Ostropest plamisty jest drogocenną rośliną, która chroni wątrobę przed zgubnym wpływem alkoholu, a także łagodzi wszelkie stany zapalne wywołane cukrzycą. Szeroko stosowany w leczeniu żółtaczki WZW typu A, B i C, a także choroby alkoholowej. Zalecany również pacjentkom zmagającym się z endometriozą czy zaburzeniami miesiączkowania. Co to jest ostropest plamisty? Ostropest plamisty jest rośliną pochodzącą…

Nadczynność tarczycy – jej objawy i leczenie
Nadczynnością tarczycy nazywamy proces zwiększonej produkcji hormonu tarczycy w ilości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie organizmu człowieka. Choroba może występować w postaci utajnionej bądź jawnej, z wszystkimi typowymi dla tej jednostki chorobowej objawami. Dlatego uderzenia gorąca, drżenie rąk, kołatanie serca mogą świadczyć, że w naszym organizmie może dochodzić do nadczynności tarczycy. Przyczyny Tarczyca to narząd położony poniżej…

Endometrioza
Endometrioza to żeńska choroba narządów płciowych, której cechą charakterystyczną jest występowanie komórek błony śluzowej trzonu macicy poza obrębem macicy. Wspomniane komórki wyglądem przypominają te, które znajdują się wewnątrz jamy i wykazują się aktywności wydzielniczą. Są bardzo czułe na zmiany, jakie zachodzą w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, co z kolei powoduje reakcje zapalne. W konsekwencji dochodzi…

Błonnik witalny sprzymierzeńcem codziennej diety
Błonnikiem witalnym nazywamy suplement diety, którego zadaniem jest uzupełnienie wszelkich jego niedoborów. Z uwagi na obecność nieprzetworzonych łusek babki płesznik oraz nasion babki jajowatej, okazuje się pomocny dla chorych dotkniętych nadwagą, zaburzeniami układu pokarmowego, a także mile widziany również wtedy, gdy naszym zamiarem jest wyregulowanie poziomu cukru we krwi, chroniąc organizm przed rozwojem miażdżycy. Dla…

Atopowe zapalenie skóry jako choroba XXI wieku
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry XXI wieku. Pierwsze symptomy zazwyczaj ukazują się we wczesnym dzieciństwie, co jednak nie oznacza, że w starszym wieku nie mają prawa się pojawić. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i trudna choroba. W jej przebiegu możemy zauważyć etapy zaostrzenia się objawów chorobowych (przesuszenie skóry, podrażnienia,…

Szkarlatyna – objawy i leczenie
Choć objawy szkarlatyny są niezwykle charakterystyczne to jednak coraz częściej lekarze twierdzą, że jej symptomy mogą być nietypowe, a co za tym idzie, trudne do postawienia prawidłowej diagnozy. Szkarlatyna, inaczej nazywana również jako płonica, nie wykryta lub niewłaściwie leczona, może być przyczyną wielu poważnych powikłań. Tradycyjne objawy zwiastujące szkarlatynę to ogólne rozbicie, wysoka temperatura, silny…

Borelioza pamiątką po ukąszeniu przez kleszcza
Borelioza to choroba stosunkowo młoda. Zdiagnozowano ją dopiero w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku. Odpowiedzialne za jej powstanie są bakterie Borrelia Burgdorferi, które mogą przybierać różne formy. Pierwsza, krętka, bardzo ruchliwa oraz druga – cysta, przyjmująca postać niemalże nieruchomą. Istnieje również kilka odmian samej choroby. W niektórych przypadkach dolegliwości dotyczą wyłącznie stawów, w innych…

Objawy, leczenie, powikłania i profilaktyka przeciw anginie
Angina to podstępna, szybko rozwijająca się choroba, której obecność jest zauważalna już po kilku godzinach od momentu przebywania w towarzystwie osoby zarażonej. Jako, że choroba roznosi się drogą kropelkową, wystarczy zwykła rozmowa lub kichnięcie, skutkiem czego będzie wysoka temperatura, ostry ból gardła, potęgujący podczas przełykania. Wyleczenie anginy jest bardzo ważne, gdyż może prowadzić do niebezpiecznych…

Anemia jedną z chorób krwi
Anemia jest chorobą, którą w dzisiejszych czasach łatwo pomylić ze zmęczeniem. Ciągle gdzieś się spieszymy, nie mamy czasu zjeść, porządnie się wyspać, a urlop to pojęcie zupełnie nam obce. Nie trudno się zatem dziwić, że podstawowe objawy, o jakich mówi nam anemia, często mylnie odczytujemy jako zmęczenie i przepracowanie. W gruncie rzeczy, anemia jest chorobą,…

Kuzyn ospy – półpasiec
Półpasiec to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, do której zarażenia nie dochodzi drogą kropelkową, ponieważ wirus jest już w naszym organizmie. Początkowo chory odczuwa silne kłucie w klatce piersiowej, zaś po kilku dniach na ciele pojawiają się drobne pęcherzyki. Półpasiec często nazywany jest kuzynem ospy. Mimo, że objawy obu tych chorób są różne, to jednak…

Swędzący problem – o świerzbie i metodach jego leczenia
Zewsząd pokutuje wyobrażenie, że świerzbem czyli zakaźną chorobą skóry, można zarazić się na skutek nieodpowiedniej higieny osobistej. Jak się okazuje, na chorobę jesteśmy podatni również wtedy, gdy mieszkamy w czystym mieszkaniu i pamiętamy o wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych. Za pojawianie się choroby winny jest pasożyt świerzbowca ludzkiego. Świerzbowiec ludzki, mimo że jest mikroskopijnej wielkości i nie…

Hemoroidy – wstydliwa dolegliwość dotykająca pacjentów w każdym wieku
Hemoroidy, żylaki odbytu, choroba hemoroidalna bądź choroba guzków krwawniczych. Wszystkie te określenia dotyczą jednej i tej samej jednostki chorobowej, która wielu pacjentom dość mocno uprzykrzyła życie. Wspomniane schorzenie jest nie tylko uciążliwe, ale również bolesne i wstydliwe, o którym stronimy rozmawiać. Jednak jak wynika z najnowszych badań, skala zachorowań na hemoroidy jest tak wysoka, że…

Mononukleoza zakaźna – choroba pocałunków
Mononukleoza, powszechniej znana jako choroba pocałunków, jest wywoływana przez wirus przenoszony przez ślinę. Najbardziej podatne na chorobę są dzieci oraz młodzież. Jej przebieg jest zbliżony do grypy, przynajmniej w początkowym jej stadium. Pacjenci skarżą się na ból gardła, głowy oraz bóle mięśniowe. Odpowiedzialny za powstanie choroby jest wirus nazwany na cześć swoich odkrywców wirusem Epsteina-Barra…