Nie ulega wątpliwości, że rwa kulszowa jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości bólowych zlokalizowanych w dolnym odcinku kręgosłupa. Cechą charakterystyczną jest nagłe i niezwykle bolesne promieniowanie do kończyny dolnej wzdłuż nerwu kulszowego. Jest to spowodowane uciskiem na nerw kulszowy i może być wynikiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatią. Aby uchronić się przed dalszymi zmianami kostnymi…

Cukrzyca – choroba XXI wieku
Chorych na cukrzycę systematycznie przybywa. Szacuje się, że w 2030 roku dotkniętych chorobą będzie ponad 550 diabetyków. Nie bez powodu cukrzycę określa się mianem cichej epidemii. Czym jest, jakie są jej rodzaje i objawy? O tym można przeczytać w poniższym artykule. Objawy cukrzycy nie są takie oczywiste, jakie mogłyby się wydawać. Wielu chorych żyje z…

Miód – bogactwo natury
Miód ceniony był od wieków, zarówno ze względu na swoje walory smakowe, jak i prozdrowotne właściwości. Już Hipokrates podawał go swoim pacjentom. Miód skutecznie obniżał wysoką gorączkę, leczył roztrój żołądka. Starożytni maścią z propolisu (kitu pszczelego) smarowali trudno gojące się rany. Kobiety wykorzystywały go w zabiegach pielęgnacyjnych. Kleopatra i Poppea, znane ze swej urody, zażywały…

Odpowiedni olej do masażu
Gdy selekcjonuje się oleje do masażu bardzo ważne jest decydowanie się na takie, które pozwalają na uzyskanie oczekiwanego działania. Obecnie można postawić na takie oleje do masażu, które są odpowiedniej jakości, co pozwala na uzyskanie znacznie efektywniejszego działania. Dopasowanie właściwości poszczególnych kosmetyków wymaga również posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwala na dopasowanie działania kosmetyku do oczekiwań….

Zdrowa żywność: czy jest warta swojej ceny?
Angielskie określenie „junk food” nie bez przyczyny stało się popularne i rozpoznawalne na całym niemal świecie. W Polsce udało się je bardzo dokładnie i trafnie przetłumaczyć, jako „śmieciowe jedzenie”. Nie da się jednak ukryć, że w naszym kraju nadal trwa gorąca dyskusja dotycząca tego, czy warto kupować zdrową żywność. Moda, czy refleksja? Ogólnie rzecz ujmując,…

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, zapobieganie i leczenie
Problemy z pęcherzem moczowym dotyczą w szczególności kobiet, co jest wynikiem ich budowy anatomicznej. Dokuczliwe pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu są głównymi symptomami zapalenia pęcherza. Jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać? Zapalenia układu moczowego, czyli ZUM dotykają kobiet w każdym wieku ze względu na ich krótszą cewkę moczową i bezpośrednie ujście…

Pryszcze, zaskórniki, świecąca się skóra – działaj skutecznie!
Trądzik zwykle kojarzony jest z okresem dojrzewania i burzą hormonów. Jednak w wielu przypadkach nieestetyczne pryszcze, zaskórniki i przetłuszczanie się skóry towarzyszą mężczyznom i kobietom przez długi okres. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie skutecznego leczenia, nie tylko przeznaczonych dla skóry trądzikowej kosmetyków. Skąd bierze się trądzik? W większości przypadków trądzik jest efektem zaburzeń hormonalnych,…

Zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi
Zarówno problemy z erekcją, jak i przedwczesny wytrysk są poważnym problemem wielu mężczyzn. Przedwczesny wytrysk dotyka nawet 1 na 5 mężczyzn poniżej 60. roku życia. W części przypadków jest naturalny i nie wymaga leczenia, na przykład u młodych mężczyzn czy po długim okresie abstynencji seksualnej, ale może także powtarzać się – wtedy konieczne jest zdiagnozowanie…

Opryszczka – na zawsze z tobą
Zakażenia opryszczkowe należą do powszechnie występujących. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zakażenie wirusem opryszczki nie jest możliwe w wyleczeniu. Z opryszczką można jednak radzić sobie skutecznie w sposób objawowy i zmniejszać prawdopodobieństwo jej pojawienia się. Opryszczka wywołana jest przez wirusy Herpes simplex – HSV. Wirusy te dzielą się na dwa typy…

Jak opóźnić okres?
Chyba każda z kobiet miała kiedyś sytuację, w której niespodziewanie pojawiła się miesiączka – zwykle to ten czas, w którym jest ona niepożądana, na przykład ważne spotkanie, impreza czy też wakacje. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem byłoby przesuniecie okresu na inny termin. Czy to możliwe? Kobiety, które biorą tabletki antykoncepcyjne, nie mają takich problemów –…

Nietrzymanie moczu – to można leczyć!
Problemy z nietrzymaniem moczu są szczególnie wstydliwe. Niekontrolowane oddanie moczu może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Są jednak skuteczne sposoby na leczenie nietrzymania moczu – wystarczy tylko dobrać odpowiednie leki. Przyczyny nietrzymania moczu Nietrzymanie moczu można podzielić na kilka różnych typów: wysiłkowe nietrzymanie moczu – pojawia się wtedy, gdy osłabieniu ulegają mięśnie dna miednicy,…

Impotencja nie musi być twoim problemem!
Zaburzenia erekcji dotyczą nie tylko starszych mężczyzn – coraz częściej na problemy tego typu narzekają także młodzi i aktywni seksualnie. Impotencja, która objawia się brakiem erekcji czy też ejakulacji nawet w przypadku podniecenia seksualnego i gry wstępnej, jest poważnym schorzeniem, którego nie można lekceważyć. Wymaga właściwego zdiagnozowania i dobrania leków – dzięki nim można znów…

Hormonalna terapia zastępcza pomaga w okresie menopauzy
W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą radykalne zmiany hormonalne. Często towarzyszą im nieprzyjemne objawy, które utrzymują się nawet przez kilka lat do czasu zakończenia przekwitania. Jest jednak skuteczny sposób na ich zniwelowanie i jednocześnie na zapobieganie poważniejszym schorzeniom kobiecym – hormonalna terapia zastępcza, czyli HTZ. Na czym polega HTZ? Hormonalna terapia zastępcza jest terapią…

Piekąca dolegliwość – sprawdzone sposoby na hemoroidy
Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, z którą wielu z nas obawia się pójść do lekarza. Dlatego większość Polaków szuka rozwiązań na własną rękę. W sprzedaży znajduje się wiele środków bez recepty przeznaczonych do leczenia hemoroidów, ale nie zawsze dają one całkowitą ulgę i konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który przepisze lek na receptę. Hemoroidy to…

Zielona kawa a właściwości odchudzające
Zielona kawa w ostatnim czasie bije swoje rekordy popularności. Wiele mówi się o tym, że posiada cudowne wręcz właściwości odchudzające. Zdaniem producentów, jej regularne spożywanie nie tylko zredukuje apetyt, ale również przyspieszy spalanie tłuszczu. A wszystko to za sprawą zawartej w niej kofeinie oraz kwasu chlorogenowego, które wspomagają proces odchudzania i jednocześnie dodają nam energii….

Siemię lniane i jego właściwości
Siemię lniane to małe, płaskie, szarobrązowe nasionka, które można zakupić w każdym sklepie zielarskim oraz aptece. Choć z pozoru mogą wyglądać niezbyt interesująco, w gruncie rzeczy kryją w sobie wielką moc, która odbija się korzystnym echem nie tylko na naszym zdrowiu, ale również urodzie. Siemię lniane obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, białko, potas,…

Ostropest jako antidotum dla wątroby
Ostropest plamisty jest drogocenną rośliną, która chroni wątrobę przed zgubnym wpływem alkoholu, a także łagodzi wszelkie stany zapalne wywołane cukrzycą. Szeroko stosowany w leczeniu żółtaczki WZW typu A, B i C, a także choroby alkoholowej. Zalecany również pacjentkom zmagającym się z endometriozą czy zaburzeniami miesiączkowania. Co to jest ostropest plamisty? Ostropest plamisty jest rośliną pochodzącą…

Nadczynność tarczycy – jej objawy i leczenie
Nadczynnością tarczycy nazywamy proces zwiększonej produkcji hormonu tarczycy w ilości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie organizmu człowieka. Choroba może występować w postaci utajnionej bądź jawnej, z wszystkimi typowymi dla tej jednostki chorobowej objawami. Dlatego uderzenia gorąca, drżenie rąk, kołatanie serca mogą świadczyć, że w naszym organizmie może dochodzić do nadczynności tarczycy. Przyczyny Tarczyca to narząd położony poniżej…

Endometrioza
Endometrioza to żeńska choroba narządów płciowych, której cechą charakterystyczną jest występowanie komórek błony śluzowej trzonu macicy poza obrębem macicy. Wspomniane komórki wyglądem przypominają te, które znajdują się wewnątrz jamy i wykazują się aktywności wydzielniczą. Są bardzo czułe na zmiany, jakie zachodzą w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, co z kolei powoduje reakcje zapalne. W konsekwencji dochodzi…

Atopowe zapalenie skóry jako choroba XXI wieku
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry XXI wieku. Pierwsze symptomy zazwyczaj ukazują się we wczesnym dzieciństwie, co jednak nie oznacza, że w starszym wieku nie mają prawa się pojawić. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i trudna choroba. W jej przebiegu możemy zauważyć etapy zaostrzenia się objawów chorobowych (przesuszenie skóry, podrażnienia,…

Szkarlatyna – objawy i leczenie
Choć objawy szkarlatyny są niezwykle charakterystyczne to jednak coraz częściej lekarze twierdzą, że jej symptomy mogą być nietypowe, a co za tym idzie, trudne do postawienia prawidłowej diagnozy. Szkarlatyna, inaczej nazywana również jako płonica, nie wykryta lub niewłaściwie leczona, może być przyczyną wielu poważnych powikłań. Tradycyjne objawy zwiastujące szkarlatynę to ogólne rozbicie, wysoka temperatura, silny…

Borelioza pamiątką po ukąszeniu przez kleszcza
Borelioza to choroba stosunkowo młoda. Zdiagnozowano ją dopiero w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku. Odpowiedzialne za jej powstanie są bakterie Borrelia Burgdorferi, które mogą przybierać różne formy. Pierwsza, krętka, bardzo ruchliwa oraz druga – cysta, przyjmująca postać niemalże nieruchomą. Istnieje również kilka odmian samej choroby. W niektórych przypadkach dolegliwości dotyczą wyłącznie stawów, w innych…

Objawy, leczenie, powikłania i profilaktyka przeciw anginie
Angina to podstępna, szybko rozwijająca się choroba, której obecność jest zauważalna już po kilku godzinach od momentu przebywania w towarzystwie osoby zarażonej. Jako, że choroba roznosi się drogą kropelkową, wystarczy zwykła rozmowa lub kichnięcie, skutkiem czego będzie wysoka temperatura, ostry ból gardła, potęgujący podczas przełykania. Wyleczenie anginy jest bardzo ważne, gdyż może prowadzić do niebezpiecznych…

Kuzyn ospy – półpasiec
Półpasiec to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, do której zarażenia nie dochodzi drogą kropelkową, ponieważ wirus jest już w naszym organizmie. Początkowo chory odczuwa silne kłucie w klatce piersiowej, zaś po kilku dniach na ciele pojawiają się drobne pęcherzyki. Półpasiec często nazywany jest kuzynem ospy. Mimo, że objawy obu tych chorób są różne, to jednak…

Swędzący problem – o świerzbie i metodach jego leczenia
Zewsząd pokutuje wyobrażenie, że świerzbem czyli zakaźną chorobą skóry, można zarazić się na skutek nieodpowiedniej higieny osobistej. Jak się okazuje, na chorobę jesteśmy podatni również wtedy, gdy mieszkamy w czystym mieszkaniu i pamiętamy o wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych. Za pojawianie się choroby winny jest pasożyt świerzbowca ludzkiego. Świerzbowiec ludzki, mimo że jest mikroskopijnej wielkości i nie…

Hemoroidy – wstydliwa dolegliwość dotykająca pacjentów w każdym wieku
Hemoroidy, żylaki odbytu, choroba hemoroidalna bądź choroba guzków krwawniczych. Wszystkie te określenia dotyczą jednej i tej samej jednostki chorobowej, która wielu pacjentom dość mocno uprzykrzyła życie. Wspomniane schorzenie jest nie tylko uciążliwe, ale również bolesne i wstydliwe, o którym stronimy rozmawiać. Jednak jak wynika z najnowszych badań, skala zachorowań na hemoroidy jest tak wysoka, że…

Mononukleoza zakaźna – choroba pocałunków
Mononukleoza, powszechniej znana jako choroba pocałunków, jest wywoływana przez wirus przenoszony przez ślinę. Najbardziej podatne na chorobę są dzieci oraz młodzież. Jej przebieg jest zbliżony do grypy, przynajmniej w początkowym jej stadium. Pacjenci skarżą się na ból gardła, głowy oraz bóle mięśniowe. Odpowiedzialny za powstanie choroby jest wirus nazwany na cześć swoich odkrywców wirusem Epsteina-Barra…

Laktator – najlepszy przyjaciel młodej mamy
Od lat wiadomo jak istotne w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka jest karmienie piersią. Naturalne karmienie jest gwarancją prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mamy, które przystawiają swoje nowo narodzone dzieci do piersi, nie tylko budują silną więź uczuciową z maleństwem, ale także zapewniają prawidłowe wykształcenie i wzmocnienie układu odpornościowego noworodka. Pierwsze karmienie Niestety nie zawsze…