Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy to struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, których celem jest ułatwienie oddawania stolca. Tymi terminami określana jest też choroba występująca u kobiet i u mężczyzn w każdym wieku, która polega ona na powiększeniu się i dolegliwościach bólowych hemoroidów.

Choroba ta może dotyczyć zarówno guzków wewnętrznych, jak i zewnętrznych odbytu. W przypadku guzków wewnętrznych pojawia się zwykle krwawienie z odbytu, natomiast przy guzkach zewnętrznych obrzęk i ból, trudności z siedzeniem i wypróżnianiem się. Nie jest znana przyczyna występowania choroby hemoroidalnej, ale uważa się, że za ich rozwój odpowiedzialne są zaparcia i inne czynniki wywołujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Sprzyjają im też brak aktywność fizycznej, niska zawartość błonnika w diecie, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, otyłość i ciąża.

Hemoroidy leczy się głównie miejscowo specjalnymi maściami, kremami i żelami doodbytniczymi, a także zalecane jest stosowanie nasiadówek, odpoczynek, zmiana diety. W przypadkach zaawansowanych stosuje się leczenie zabiegowe.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 10