Hormonalna terapia zastępcza pomaga w okresie menopauzy

W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą radykalne zmiany hormonalne. Często towarzyszą im nieprzyjemne objawy, które utrzymują się nawet przez kilka lat do czasu zakończenia przekwitania. Jest jednak skuteczny sposób na ich zniwelowanie i jednocześnie na zapobieganie poważniejszym schorzeniom kobiecym – hormonalna terapia zastępcza, czyli HTZ.

Na czym polega HTZ?

Hormonalna terapia zastępcza jest terapią uzupełniającą, która ma za zadanie suplementować hormony płciowe w okresie menopauzy u kobiet – jest to okres pomiędzy wiekiem prokreacyjnym, a początkiem starzenia się, który zachodzi zwykle w czasie 45-55 lat i trwa przez średnio 2 lata. Wtedy to ustaje miesiączkowanie, co spowodowane jest ustaniem syntezy estrogenów i progesteronu w jajnikach. Również towarzyszą temu zmiany autonomicznego układu nerwowego, co widoczne jest w postaci wahań nastrojów, drażliwości, depresji, zaburzeń pamięci. Także inne objawy to uderzenia gorąca, silne pocenie się, zasłabnięcia, bezsenność.

W celu łagodzenia tych i innych objawów menopauzalnych stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na uzupełnianiu brakujących hormonów w organizmie kobiet – estrogenów i progesteronu i innych hormonów. Stosuje się najczęściej 17β-estradiol, estriol, estrogeny skoniugowane, związki steroidowe w połączeniu z gestagenami: progesteronem, 17-hydroksyprogesteronem, 19-noretysteronem. Najczęściej HTZ ma postać tabletek doustnych.

Korzyści wynikające z HTZ

Dzięki hormonalnej terapii zastępczej kobiety w okresie menopauzy mogą nie tylko czuć się lepiej, ale również jej stosowanie zapobiega występowaniu częstych chorób. Główne korzyści wynikające z HTZ to:

  • zmniejszenie objawów towarzyszących menopauzie
  • zmniejszenie ryzyka związanego z osteoporozą i zwiększenie masy kostnej u pacjentek chorujących na osteoporozę
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • zmniejszenie ryzyka związanego z względnym wystąpieniem choroby Alzheimera
  • poprawienie jakości snu
  • uregulowanie gospodarki lipidowej
  • poprawa libido

Zagrożenia wynikające z HTZ

Hormonalna terapia zastępcza ma także zagrożenia związane z dostarczaniem do organizmu hormonów, dlatego nie może być stosowana przez każdą kobietę. Są to przede wszystkim:
podwyższone ryzyko wystąpienia raka jajnika, raka sutka i raka endometrium przy terapii estrogenowej
wzrost ryzyka raka sutka przy terapii estrogenowo-gestagenowej

Dla wieku kobiet HTZ jest prawdziwym wybawieniem, niemniej nie u każdej jest to wskazana forma terapii. Najlepiej dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i skonsultować się ze specjalistą.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts