Jak opóźnić okres?

Jak opóźnić okres?

Chyba każda z kobiet miała kiedyś sytuację, w której niespodziewanie pojawiła się miesiączka – zwykle to ten czas, w którym jest ona niepożądana, na przykład ważne spotkanie, impreza czy też wakacje. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem byłoby przesuniecie okresu na inny termin. Czy to możliwe?

Kobiety, które biorą tabletki antykoncepcyjne, nie mają takich problemów – wystarczy, że przedłużą ich zażywanie. Problem dotyczy głownie tych kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. W Internecie znaleźć można mnóstwo różnorodnych porad, jak przesunąć okres. Zwykle jednak nie są one skuteczne – to picie dużej ilości wody z witaminą C, unikanie gorących pryszniców i kąpieli, wysiłku fizycznego, picie herbaty z pokrzywy czy też wapna. Niestety, nie zawsze działają. Są jednak sposoby skuteczniejsze – tabletki zawierające noretysteron.

Co to jest noretysteron?

Norethisterone czy noretysteron to lek stosowany w celu opóźnienia okresu – maksymalnie można zmienić jego termin wystąpienia aż o dwa tygodnie. Noretysteron to cząsteczka używana w pigułkach antykoncepcyjnych, jest syntetyczną odmiana progesteronu. Hornom ten zapobiega złuszczaniu się wyściółki macicy, czyli wystąpieniu miesiączki. Jego zażycie powoduje, że błona śluzowa nadal narasta i nie złuszcza się, ponieważ hormon progesteron nagle opada przed miesiączką. Gdy utrzymuje się stale jego wysoki poziom, krwawienie nie występuje.

Jak stosuje się noretysteron?

Noretysteron przeznaczony jest do stosowania na 3 dni przed planowanym terminem miesiączki. Pierwszego dnia należy zażywać po 3 tabletki dziennie – rano, po południu oraz wieczorem. Maksymalnie tabletki zażywać można przez dwa tygodnie. Krwawienie pojawia się w 3 dni po odstawieniu tabletek.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u każdej kobiety. Nie mogą korzystać z niego kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, kobiety w ciąży, karmiące piersią, kobiety chorujące na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jajników. Należy też zachować ostrożność przy niewydolności wątroby, zakrzepicach, niewyjaśnionych krwawieniach z pochwy, poważnych chorób serca.

W większości przypadków nie występują żadne skutki uboczne stosowania noretysteronu. U niektórych kobiet mogą wystąpić bóle brzucha, głowy, mdłości, zmiany w libido. Gdy symptomy stają się uciążliwe, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Jeżeli zatem chcesz przesunąć skutecznie okres, nie korzystaj z mało efektywnych metod, ale wybierz sprawdzony środek. Przyjmując noretysteron, możesz zapomnieć o pojawieniu się miesiączki w ważnych dla ciebie dniach.