Piekąca dolegliwość – sprawdzone sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, z którą wielu z nas obawia się pójść do lekarza. Dlatego większość Polaków szuka rozwiązań na własną rękę. W sprzedaży znajduje się wiele środków bez recepty przeznaczonych do leczenia hemoroidów, ale nie zawsze dają one całkowitą ulgę i konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który przepisze lek na receptę.

Hemoroidy to problem co drugiej osoby

Zgodnie z szacunkami hemoroidy dotykają co drugiej osoby. Guzki krwawnicze, które nazywane są hemoroidami, ma wprawdzie każdy z nas, ponieważ ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i ułatwianie wypróżnienia, jednak najczęściej termin ten odnosi się do choroby – stanu zapalnego guzków, która określana jest fachowo chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu.

Hemoroidy dzieli się na:

  • zewnętrzne – pojawiają się na zewnątrz odbytu, zwykle bolą i swędzą, jednak bol ustępuje w ciągu 2-3 dni, nieraz mogą one urastać do sporych rozmiarów, powodując problemy z higieną
  • wewnętrzne – wywołują na ogół bezbolesne krwawienie z odbytu o kolorze jasnoczerwonym, mogą wypadać na zewnątrz, można wtedy zauważyć je wokół odbytu, również towarzyszy im świąd

Objawy hemoroidów

Typowe objawy choroby hemoroidalnej obejmują:

  • świąd i pieczenie
  • silny ból
  • trudności w siedzeniu
  • sączenie się krwi z odbytu
  • jasnoczerwone ślady krwi w stolcu lub na bieliźnie
  • uczucie niekompletnego wypróżnienia

Kto narażony jest na hemoroidy?

Choroba może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Medycyna nie zna dokładnych przyczyn rozwoju hemoroidów, jednak uważa się, że odpowiedzialne są na nie zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej oraz zaburzenia układu pokarmowego, a dokładnie rytmu wypróżnień.

Rozwijaniu się hemoroidów sprzyjają zatem zaparcia i biegunki, ciąża, długotrwałe parcie, otyłość, również długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Dodatkowo także pojawiają się czynniki genetyczne, dlatego żylaki odbytu mogą występować u całej rodziny.

Czy można zapobiegać hemoroidom?

Jak najbardziej, głównym czynnikiem przeciwdziałającym rozwojowi żylaków odbytu jest odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w błonnik oraz w płyny. Także ważna jest aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy leczy się w początkowej fazie za pomocą odpowiednich środków doodbytniczych – czopków, maści czy żeli. Również stosować można środki przeciwbólowe i pamiętać należy o właściwej diecie bogatej w błonnik i płyny.

W przypadku zaawansowanego stanu stosuje się leczenie zabiegowe, które polega na podwiązywaniu hemoroidów specjalnymi gumkami, skleroterapii, czyli wstrzyknięciu środka powodującego skurczenie się hemoroidów, również stosuje się laseroterapię, kriochirurgię.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts