Piekąca dolegliwość – sprawdzone sposoby na hemoroidy

Piekąca dolegliwość – sprawdzone sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, z którą wielu z nas obawia się pójść do lekarza. Dlatego większość Polaków szuka rozwiązań na własną rękę. W sprzedaży znajduje się wiele środków bez recepty przeznaczonych do leczenia hemoroidów, ale nie zawsze dają one całkowitą ulgę i konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który przepisze lek na receptę.

Hemoroidy to problem co drugiej osoby

Zgodnie z szacunkami hemoroidy dotykają co drugiej osoby. Guzki krwawnicze, które nazywane są hemoroidami, ma wprawdzie każdy z nas, ponieważ ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i ułatwianie wypróżnienia, jednak najczęściej termin ten odnosi się do choroby – stanu zapalnego guzków, która określana jest fachowo chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu.

Hemoroidy dzieli się na:

  • zewnętrzne – pojawiają się na zewnątrz odbytu, zwykle bolą i swędzą, jednak bol ustępuje w ciągu 2-3 dni, nieraz mogą one urastać do sporych rozmiarów, powodując problemy z higieną
  • wewnętrzne – wywołują na ogół bezbolesne krwawienie z odbytu o kolorze jasnoczerwonym, mogą wypadać na zewnątrz, można wtedy zauważyć je wokół odbytu, również towarzyszy im świąd

Objawy hemoroidów

Typowe objawy choroby hemoroidalnej obejmują:

  • świąd i pieczenie
  • silny ból
  • trudności w siedzeniu
  • sączenie się krwi z odbytu
  • jasnoczerwone ślady krwi w stolcu lub na bieliźnie
  • uczucie niekompletnego wypróżnienia

Kto narażony jest na hemoroidy?

Choroba może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Medycyna nie zna dokładnych przyczyn rozwoju hemoroidów, jednak uważa się, że odpowiedzialne są na nie zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej oraz zaburzenia układu pokarmowego, a dokładnie rytmu wypróżnień.

Rozwijaniu się hemoroidów sprzyjają zatem zaparcia i biegunki, ciąża, długotrwałe parcie, otyłość, również długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Dodatkowo także pojawiają się czynniki genetyczne, dlatego żylaki odbytu mogą występować u całej rodziny.

Czy można zapobiegać hemoroidom?

Jak najbardziej, głównym czynnikiem przeciwdziałającym rozwojowi żylaków odbytu jest odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w błonnik oraz w płyny. Także ważna jest aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy leczy się w początkowej fazie za pomocą odpowiednich środków doodbytniczych – czopków, maści czy żeli. Również stosować można środki przeciwbólowe i pamiętać należy o właściwej diecie bogatej w błonnik i płyny.

W przypadku zaawansowanego stanu stosuje się leczenie zabiegowe, które polega na podwiązywaniu hemoroidów specjalnymi gumkami, skleroterapii, czyli wstrzyknięciu środka powodującego skurczenie się hemoroidów, również stosuje się laseroterapię, kriochirurgię.