Pryszcze, zaskórniki, świecąca się skóra – działaj skutecznie!

Pryszcze, zaskórniki, świecąca się skóra – działaj skutecznie!

Trądzik zwykle kojarzony jest z okresem dojrzewania i burzą hormonów. Jednak w wielu przypadkach nieestetyczne pryszcze, zaskórniki i przetłuszczanie się skóry towarzyszą mężczyznom i kobietom przez długi okres. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie skutecznego leczenia, nie tylko przeznaczonych dla skóry trądzikowej kosmetyków.

Skąd bierze się trądzik?

W większości przypadków trądzik jest efektem zaburzeń hormonalnych, jednak nie tylko one są przyczyną powstawania zmian na skórze twarzy, nieraz dekoltu czy pleców.

Przyczyny to przede wszystkim:

  • nadmierna stymulacja androgenowa u kobiet lub u mężczyzn, która powoduje pobudzenie działalności gruczołów łojowych i w efekcie zaskórniki i grudki
  • bakterie namnażające się w łoju, przeważnie z gatunku Propionibacterium acnes, które stale obecne są na powierzchni skóry, przy nadmiernej ilości łoju rozwijają się i wywołują procesy zapalne
  • czynniki genetyczne, dlatego trądzik często występuje rodzinnie
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków, które powodują zapychanie porów skórnych, nadmierne wysuszanie skóry, na przykład kosmetyków z alkoholem, olejami mineralnymi i innymi pochodnymi ropy

U większości osób z czasem problem trądziku zanika, niemniej jednak może on pojawiać się także u dorosłych. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia specjalnymi i lekami, gdy typowa profilaktyka, czyli stosowanie odpowiednich kosmetyków, nie daje efektów.

Jak leczyć trądzik?

Jeżeli trądzik jest zaawansowany, pojawia się ryzyko trwałych blizn, wtedy rekomendowane jest stosowanie antybiotyków doustnych, zwykle tetracyklin, oraz środków zawierających retinoidy – pochodne witaminy A, z których najczęściej używana jest izotretinoina. Leki te neutralizują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian zapalnych, redukują wydzielanie sebum, sprzyjają gojeniu się skóry i zmniejszają ryzyko nawrotów trądziku. Niestety, nie są obojętne dla zdrowia, zwłaszcza dla wątroby, dlatego w trakcie ich stosowania zaleca się stałe monitorowanie parametrów wątrobowych i lipidów trzustkowych.

U kobiet w przypadku zmian trądzikowych powodowanych przez hormony dobrze sprawdzają się tabletki antykoncepcyjne. Ich regularne przyjmowanie stabilizuje hormony, zwłaszcza męskie androgeny, które są przy trądziku podwyższone.

Po pomoc można też udać się do gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Dobre wyniki dają peelingi medyczne kwasowe, mikrodermabrazja, zabiegi laserowe – aby uzyskać najlepsze efekty, należy je powtarzać. Dodatkowo w gabinecie uzyskać można pomoc w doborze kosmetyków.