Tabletka „po” – gdy antykoncepcja zawiedzie

Nie ma w 100% skutecznych metod antykoncepcyjnych. Nawet te posiadające wysoki wskaźnik skuteczności mogą zawieść. W takim przypadku rozwiązaniem jest antykoncepcja po stosunku, która przyjęta we właściwym czasie zapobiega ciąży.

Czym jest antykoncepcja po stosunku?

Antykoncepcja po stosunku, postkoitalna, kryzysowa, awaryjna, ratunkowa czy doraźna stosowana jest po niezabezpieczonym odpowiednie stosunku, aby przeciwdziałać zajściu przez kobietę w ciążę. Antykoncepcja po stosunku nie ma zdolności poronnych, ale antykoncepcyjne, uniemożliwiając tym samym rozwój ciąży.

Pigułka „po” zawiera wysoką dawkę hormonów – są to estrogen, progestagen albo estrogen z progestagenem. W Polsce dostępne są głównie środki zawierające lewonorgestrel – analog progesteronu. W ostatnim czasie do sprzedaży trafiły także tabletki zawierające octan uliprystalu wyróżniające się również wysoką skutecznością i przy tym działające aż do 5 dni po stosunku.

Antykoncepcja ta działa na przysadkę mózgową, blokując wydzielanie lutropiny, co z kolei hamuje owulacje w pierwszej fazie cyklu. Dodatkowo także zagęszcza ona śluz szyjkowy i uniemożliwia przemieszczanie się plemników. W przypadku, kiedy komórka jajowa została zapłodniona, działanie hormonów powoduje zagęszczenie śluzu w macicy i nie dopuszcza do jej zagnieżdżenia.

Skuteczność antykoncepcji „po”

Skuteczność środków antykoncepcyjnych awaryjnych jest zależna od ich składu, czasu przyjęcia, fazy cyklu miesięcznego, a także stosowanych równolegle metod antykoncepcyjnych. Badania WHO wykazały, że ich skuteczność wynosi 98,4-99,3%. Dla najwyższej skuteczności tabletka po stosunku powinna być zastosowana jak najszybciej po stosunku. Obecnie sprzedawane środki są przeznaczone do przyjęcia w 72 godziny po stosunku (3 dni) lub 120 godzin po stosunku (5 dni).

Możliwe skutki uboczne

Ze względu na wysoką dawkę hormonów u kobiet przyjmujących tabletki po stosunku mogą wystąpić skutki uboczne. Najczęściej to zaburzony rytm miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, także nudności, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, bolesność piersi. Należy pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna nie jest przeznaczona do regularnego stosowania – najlepiej zdecydować się na skuteczną antykoncepcje hormonalną. W przypadku uciążliwych i długo utrzymujących się skutków ubocznych należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem.

Gdzie zakupić tabletkę?

Tabletki „po” dostępne są na receptę – może wypisać ją każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Najlepiej w zapasie mieć tabletkę tego rodzaju, aby nerwowo nie szukać jej w sytuacji po stosunku, w którym antykoncepcja zawiodła. Wtedy tabletkę przyjąć można od razu, a tym samym ma ona wówczas najwyższą efektywność.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts