Zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi

Zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi

Zarówno problemy z erekcją, jak i przedwczesny wytrysk są poważnym problemem wielu mężczyzn. Przedwczesny wytrysk dotyka nawet 1 na 5 mężczyzn poniżej 60. roku życia. W części przypadków jest naturalny i nie wymaga leczenia, na przykład u młodych mężczyzn czy po długim okresie abstynencji seksualnej, ale może także powtarzać się – wtedy konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny i zastosowanie odpowiedniego leku, z którym seks będzie długi i satysfakcjonujący.

Skąd bierze się przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która polega na pojawieniu się wytrysku nawet przy minimalnej stymulacji seksualnej, także przed penetracją. Prowadzi on głównie do frustracji seksualnej u mężczyzn, ale także i jego partnerki, która nie może być zaspokojona seksualnie.

Wśród najważniejszych przyczyn przedwczesnego wytrysku wskazuje się na:

  • zbyt rzadkie współżycie seksualne
  • wysoką czułość żołędzi prącia
  • lęk zadaniowy związany ze zbliżeniem
  • negatywne doświadczenia
  • zaburzenia neurologiczne
  • infekcje układu moczowego

W dużej mierze za wytrysk odpowiedzialna jest serotonina. Gdy jej poziom jest odpowiednio wysoki, wtedy powoduje ona wytrysk. Dlatego też stosowane obecnie leki na przedwczesny wytrysk bazują głównie na blokowaniu serotoniny – nazywa się je wtedy selektywnymi inhibitorami wychwytu serotoniny (SSRI).

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Jak zostało wspomniane, w terapii przedwczesnego wytrysku stosuje się przede wszystkim farmakologię. Wysoka, niemalże 90% skuteczność dotyczy stosowania dapoksetyny. Dapoksetyna jest krótko działającym SSRI, który jest przeznaczony do stosowania u mężczyzn od 18. do 64. roku życia. Dzięki temu, że hamuje serotoninę, wydłuża czas stosunku i poprawia kontrolę nad wytryskiem. W efekcie redukuje również stres i trudności psychiczne związane z wytryskiem. Lek zażywa się przed zbliżeniem seksualny, na około godzinę przed, popijając szklanka wody. Leczenie jest doraźne, dlatego nie zaleca się stałego stosowania tabletek zawierających dapoksetynę.

Oprócz tego leku stosuje się również inne metody – to znieczulenie żołędzi prącia, zalecane są też ćwiczenia masturbacyjne, które pozwalają na wydłużenie czasu stosunku. W niektórych przypadkach konieczna jest psychoterapia.

Zatem u mężczyzn, u których występują problemy z przedwczesnym wytryskiem, można z powodzeniem im przeciwdziałać. Wystarczy tylko zastosowanie jednej tabletki przed stosunkiem. Również wskazane jest wypróbowanie innych metod leczenia dla uzyskania najlepszych efektów.