Błonnik witalny sprzymierzeńcem codziennej diety

Błonnik witalny sprzymierzeńcem codziennej diety

Błonnikiem witalnym nazywamy suplement diety, którego zadaniem jest uzupełnienie wszelkich jego niedoborów. Z uwagi na obecność nieprzetworzonych łusek babki płesznik oraz nasion babki jajowatej, okazuje się pomocny dla chorych dotkniętych nadwagą, zaburzeniami układu pokarmowego, a także mile widziany również wtedy, gdy naszym zamiarem jest wyregulowanie poziomu cukru we krwi, chroniąc organizm przed rozwojem miażdżycy.

Dla kogo błonnik witalny?

Błonnik witalny to w pełni naturalny suplement diety, który idealnie posłuży do uzupełnienia wszelkich niedoborów tego składnika. Odpowiedzialny jest za usprawnienie funkcjonowania układu pokarmowego, oczyszcza jelita, usuwa wszelkie toksyny oraz szkodliwe substancje pochodzące z procesu przemiany materii. Dlatego dieta obfitująca w błonnik jest w szczególności zalecana pacjentom borykającym się z otyłością, miażdżycą, cukrzycą oraz osobom stosującym dietę ubogą w błonnik.

Babka płesznik oraz babka jajowata

Babka płesznik posiada właściwości pęczniejące w jelitach, dlatego jest stosowana jako środek o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Gdy tylko zostanie spożyta, wchłania wszelkie szkodliwe substancje z pożywienia, a także wodę, w efekcie czego dochodzi do powstania śluzu, który ułatwia transport mas, jakie zalegają w jelitach. Z tego powodu mówi się, że babka płesznik stymuluje proces trawienia, usprawnia perystaltykę jelit oraz chroni przed zaparciami.

Z kolei babka jajowata zmiękcza masę jelitową, zwiększając jej objętość, przez co okazuje się niezwykle skutecznym środkiem na zaparcia. Gdy zaczną doskwierać nam biegunki, wówczas pochłonie nadmiar wody i przywróci odpowiednią konsystencję stolca.

Błonnik witalny i jego zastosowanie

Błonnik witalny znajdzie zastosowanie w wielu przypadkach:

 • Wspomaga procesy odchudzania, dając nam uczucie sytości na długi czas,
 • Poprawia pracę jelit, eliminując problem zaparć,
 • Usuwa szkodliwe substancje pochodzące z przemiany materii,
 • Usprawnia pamięć i koncentrację,
 • Przywraca odpowiedni poziom ciśnienia krwi oraz cholesterolu,
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz choroby serca

Dawkowanie

Optymalna dawka błonnika witalnego wynosi trzy łyżeczki przyjmowane trzy razy dziennie. W tym celu zaleca się rozpuszczenie preparatu w 500 ml płynu (woda, sok, mleko, herbata, zupa) i spożywanie na trzy godziny przed planowanym posiłkiem, a także tuż po nim, gdyż wtedy zwiększy się uczucie sytości. Dla otrzymania spodziewanych efektów zaleca się, aby dziennie spożywać minimum dwa litry wody.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem do przyjmowania błonnika witalnego jest:

 • nadwrażliwość na składnik,
 • niezdiagnozowane dolegliwości bólowe brzucha,
 • mdłości i wymioty,
 • krwawienia z okolic odbytu,
 • cukrzyca typu 2 sprawiająca problemy
 • choroby przewodu pokarmowego, takie jak: niedrożność jelit, choroby przełyku i wpustu żołądka